X1 Carbon G13 U7-258V/32GB/1TBM2/3K/F/C(IR)/W11P
Part# 21NS000YUK-S
EAN:5715251358040
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 - 14" - Intel Core Ultra 7 - 258V - Evo - 32 GB RAM - 1 TB SSD - UK |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 31.28 cm x 21.475 cm x 1.437 cm |
| Weight | 996 g |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 2) - 258V / 2.2 GHz, up to 4.8 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Display | 14" OLED 2880 x 1800 / 2.8K @ 120 Hz |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Battery | Up to 18.8 hours |
| Operating System | Win 11 Pro - English |
| Memory | 32 GB LPDDR5X (provided memory is soldered) |
| Colour | Black paint |
| Keyboard | UK |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified, generation 10, for notebooks, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Arc Graphics 140V |
| Storage | 1 TB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe, Performance |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Pro - English |
RAM
| RAM | 32 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
| Speed | 4267 MHz |
| Rated Speed | 4267 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance |
Compliance
| Colour | Black paint |
| Case Material | Carbon fibre (top), magnesium (bottom) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Administrator password, system password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, certificate based BIOS authentication, FIDO (Fast Identity Online) authentication |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | 65W USB-C slim GaN power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, FIPS 140-2, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, Eyesafe Certified 2.0 |
| Localization | Language: English / region: United Kingdom |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Intel Connectivity Performance Suite |
Display
| Type | 14" OLED |
| Resolution | 2880 x 1800 (2.8K) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 100% DCI-P3 |
| Features | Anti-glare, anti-reflective, anti-smudge, Eyesafe technology, HDR 500 True Black, Dolby Vision, 89.2% screen-to-body ratio |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 57 Wh |
| Run Time | Up to 18.8 hours |
| Battery Run Time | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 18.8 hour(s) |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wireless Controller | Intel WI-FI 7 BE201 |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.28 cm x 21.475 cm x 1.437 cm |
| Weight | 996 g |
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 258V / 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | 12 MB |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Arc Graphics 140V |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Video System Features | DirectX 12.2 |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, Temporal Noise Reduction, Discrete IR |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC713 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, 360° far-field |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | UK |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, glass touchpad, air intake key design, haptic touchpad, Copilot key |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Packaging Recycled Content | Plastic-free |
PIMItemProductDetailedSpecH0000730
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
Specifications
The Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 combines premium materials with powerful performance in an ultra-slim design. Featuring a 14-inch anti-glare display with a 16:10 aspect ratio, this notebook ensures a comfortable viewing experience. The high-definition audio system, compliant with Dolby Atmos, delivers immersive sound through stereo speakers, making it suitable for both work and entertainment. Additionally, the integrated webcam features a privacy shutter and Windows Hello for enhanced security and convenience. With advanced connectivity options such as USB4/Thunderbolt 4 and Power Delivery, the ThinkPad X1 Carbon is ready for any challenge, ensuring productivity wherever the user goes.
- Robust audio output
Experience high-definition audio with Dolby Atmos compliance, enhancing sound quality for an immersive multimedia experience. - Versatile connectivity
Equipped with USB4/Thunderbolt 4 ports, HDMI, and headphone/microphone combo jack, ensuring seamless connections with a variety of devices. - Secure webcam features
The integrated webcam includes a privacy shutter and Windows Hello, providing security and convenience for video conferencing. - Durable design
Constructed with carbon fiber, this notebook is MIL-STD-810H tested to withstand rigorous use while maintaining a lightweight form. - Advanced processing power
Powered by Intel"s Series 2 processor with integrated memory controller, delivering efficient and reliable performance for everyday tasks.