T16 G3 U7 155U/16GB/512M2/WUXGA/4U/C(IR)/W11P
Part# 21MN004CMH-S
EAN:5715251291552
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad T16 Gen 3 - AI Ready - 16" - Intel Core Ultra 7 - 155U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - English - Europe |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 35.97 cm x 25.08 cm x 1.964 cm |
| Weight | 1.66 kg |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 1) - 155U / 1.7 GHz, up to 4.8 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook - AI Ready - 180-degree hinge design |
| Localisation | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Display | 16" 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Operating System | Win 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
| Memory | 16 GB DDR5 (1 x 16 GB) |
| Colour | Black |
| Keyboard | English - Europe |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Carbon Footprint | 215 kg carbon emissions |
General features
| Product Type | Notebook - AI Ready - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
RAM
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Speed | 5600 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Empty Slots | 1 |
| Rated Speed | 5600 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | Administrator password, system password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, certificate based BIOS authentication, FIDO (Fast Identity Online) authentication |
| Compliant Standards | RoHS, FIPS 140-2, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TCO Certified 9.0 |
| Colour | Black |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Localization | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Case Material | Polycarbonate (bottom), carbon fibre (top), polycarbonate (top), carbon fibre (bottom) |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Features | Anti-glare, 87.22% screen-to-body ratio |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Widescreen | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | +80 / -80 |
| Vertical Viewing Angle | +80 / -80 |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 52.5 Wh |
Network
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
Physical dimensions
| Weight | 1.66 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.97 cm x 25.08 cm x 1.964 cm |
Processor
| Features | Integrated memory controller, Intel AI Boost NPU |
| Cache | 12 MB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 1) 155U / 1.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 12-core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, Discrete IR, Ultrasonic Human Presence Detection |
| Camera | Yes |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, 360° far-field |
| Graphics Processor | Intel Graphics |
| Codec | Realtek ALC3287 |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad |
| Keyboard Layout | English - Europe |
| Numeric Keypad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack |
Network
| Generation | 4G upgradable |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| Packaging Recycled Content | Plastic-free |
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 215 kg carbon emissions |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 32 |
| PAIA Version | 1.4.0 |
Specifications
Discover the Lenovo ThinkPad T16 Gen 3, a notebook designed for professionals who demand reliability and performance on the go. This device features a 16-inch WUXGA IPS display that brings your content to life with sharp, vibrant visuals and wide viewing angles. The raised bezel and LED backlight ensure image clarity and color contrast, making it perfect for both work and entertainment.
Audio quality is paramount, and with Dolby Voice technology, dual array microphones, and stereo speakers powered by Realtek ALC3287 codec, every call and video conference is crystal clear. The notebook"s connectivity options, including HDMI, USB 3.0, and USB-C ports with Power Delivery, allow for easy connection to peripherals and fast data transfer speeds.
Security is taken seriously with a discrete TPM 2.0 security chip and a Kensington nano security slot, ensuring your data is protected. The backlit, spill-resistant keyboard with a numeric keypad offers a comfortable typing experience, even in low-light conditions. Powered by an Intel processor and equipped with SSD storage, the Lenovo ThinkPad T16 Gen 3 delivers the performance you need to stay productive anywhere.
- High-performing productivity and accessibility
Powered by Intel Core Ultra processors, the Lenovo ThinkPad T16 Gen 3 taps into AI-assisted productivity like never before. Enjoy optimized performance with dedicated AI engines. And the ThinkPad keyboard features tactile markers to help the visually impaired find the correct keys, plus a larger TrackPad and TrackPoint Quick Menu. - Accessibility, convenience, and aesthetics meet here
The T16 Gen 3 is more accessible to the visually impaired not only due to tactile keyboard markers - it also features an LED Braille indicator for easy location of the power port. A communications bar houses the mics and camera/privacy shutter, while thin bezels yield an impressive, aesthetically pleasing screen-to-body ratio and gorgeous panel. - Cooler operation
The ThinkPad T16 laptop"s thermals are also redesigned. Dual fans direct the airflow to the rear of the laptop rather than the side, keeping your mouse hand - and the laptop - cooler. This also allows an increase in thermal design power, for better performance. - Keeping your data locked down tight
ThinkShield, a comprehensive suite of security solutions, boasts discrete Trusted Platform Module (dTPM) to safeguard critical data with encryption. Plus, AI-based Intel Hardware Shield helps prevent and defend against attacks. - Commitment to sustainability
Lenovo is committed to making a positive impact on the environment. This laptop uses post-consumer content (PCC) recycled plastic in various components, including 90% in the AC adapter, battery enclosure, and speaker enclosure. Plus it"s certified ENERGY STAR 8.0 and TCO 9.