Lenovo Legion Pro 5 16ARX8
Part# 82WM00FCFR-B
EAN:5715251373197
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 - 16" - AMD Ryzen 9 - 7945HX - 32 GB RAM - 1 TB SSD - French |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year |
| Dimensions (WxDxH) | 36.34 cm x 26.035 cm x 2.675 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Processor | AMD Ryzen 9 7945HX / 2.5 GHz, up to 5.4 GHz / 64 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Localisation | Language: French / region: France |
| Display | 16" 2560 x 1600 / WQXGA @ 240 Hz |
| Operating System | Win 11 Home - French |
| Memory | 32 GB DDR5 (2 x 16 GB) |
| Colour | Onyx grey |
| Keyboard | French |
| Video Memory | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4070 / AMD Radeon 610M |
| Storage | 1 TB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes (white) |
| Repairability Index | 7 (out of 10) |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Home - French |
RAM
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5200 MT/s |
| Rated Speed | 2600 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Onyx grey |
| Case Material | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Anodising |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Legion Coldfront 5.0 cooling system |
| Included Accessories | Power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Localization | Language: French / region: France |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Resolution | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 240 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 500 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% DCI-P3 |
| Features | Anti-glare, NVIDIA G-SYNC compatible, FreeSync Technology, Low Blue Light technology, Dolby Vision, HDR 400, X-Rite factory colour calibration |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 80 Wh |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 36.34 cm x 26.035 cm x 2.675 cm |
| Weight | 2.5 kg |
Processor
| CPU | AMD Ryzen 9 7945HX / 2.5 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.4 GHz |
| Number of Cores | 16-core |
| Performance Cores | 16 |
| Cache | L3 - 64 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 4070 / AMD Radeon 610M |
| Video Memory | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Fixed focus, e-camera shutter |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3306 |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Audio Features | Output: Nahimic audio |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes (white) |
| Keyboard Layout | French |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad, precision multi-touch touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 300 Watt |
Connections & interface
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (140W Power Delivery) ¦ HDMI (8K support) ¦ Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) ¦ LAN (RJ-45) |
Certificates
| Repairability Index | 7 (out of 10) |
Specifications
Get ready to experience eSports-ready performance with Legion Pro Series laptops. The Lenovo AI Engine + powered by the LA chip will help secure every win and strike fear into the hearts of your competitors. These devices are packed with tons of processing and graphics power for gamers who compete at the highest levels and shred through the toughest lobbies.
- Immersive display
Experience visual clarity with the Lenovo Legion Pro 5 16ARX8"s 16-inch WQXGA display, featuring Dolby Vision, FreeSync Technology, and NVIDIA G-SYNC compatibility. The anti-glare IPS LED screen with a native resolution of 2560 x 1600 and a 16:10 aspect ratio ensures vibrant images and a wide viewing angle, perfect for both gaming and creative work. - Advanced cooling system
Keep performance at its peak with the Legion Coldfront 5.0 cooling system. This technology ensures the Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 remains cool under pressure, enhancing the gaming experience by allowing the high-performance components to operate at optimal temperatures. - Superior audio experience
Elevate your auditory experience with the dual array microphone and stereo speakers powered by Nahimic audio. High definition audio standards and Realtek ALC3306 codec deliver crisp, clear sound, immersing you in every game, movie, or video call. - Robust connectivity
The Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 boasts a wide range of interfaces, including USB 3.2 Gen 1 and USB-C 3.2 Gen 2/DisplayPort 1.4 ports, ensuring fast data transfer and versatile connectivity options for all your peripherals and external displays. - Powerful performance
Powered by NVIDIA GeForce RTX graphics and DDR5 SDRAM technology, the Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 is built to handle demanding games and creative tasks. The discrete graphics processor and efficient RAM ensure smooth, lag-free performance and stunning visuals.