Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8
Part# 82XX00CVIX-G
EAN:5715251351348
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8 - 14" - AMD Ryzen 5 - 7430U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Italian |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Dimensions (WxDxH) | 31.31 cm x 22.49 cm x 1.78 cm |
| Weight | 1.55 kg |
| Processor | AMD Ryzen 5 7430U / 2.3 GHz, up to 4.3 GHz / 16 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3 |
| Product Type | Notebook - 2-in-1 - flip design |
| Localisation | Language: English, Italian / region: Italy |
| Display | 14" touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Input Device | Digitizer, digital pen |
| Operating System | Win 11 Home - Italian / English |
| Memory | 16 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Arctic grey |
| Keyboard | Italian |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook - Yes - flip design |
| Operating System | Windows 11 Home - Italian / English |
RAM
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | 16 GB |
| Rated Speed | 4266 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Colour | Arctic grey |
| Included Accessories | Power adapter, Lenovo Digital Pen |
| Localization | Language: English, Italian / region: Italy |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Case Material | Glass-fibre (bottom), polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top), glass-fibre (top) |
| Surface Finish | Painting |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Features | Glossy, Low Blue Light technology, Glass Panel |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 52.5 Wh |
Network
| Features | Dual stream (2x2) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3 |
Physical dimensions
| Weight | 1.55 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 31.31 cm x 22.49 cm x 1.78 cm |
Processor
| Features | Integrated memory controller |
| Cache | L3 - 16 MB |
| CPU | AMD Ryzen 5 7430U / 2.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.3 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Sound | Front-facing stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Camera | Yes - 1080p |
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Codec | Realtek ALC3287 |
Keyboard
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
| Keyboard Layout | Italian |
| Keyboard Backlight | Yes |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 2 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Discover the Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8, a notebook that combines flexibility, performance, and security into one sleek package. With its 360° flip design, this device transitions effortlessly between a high-performance laptop and a convenient tablet, ensuring you have the right tool for every task. The 14-inch LED touchscreen boasts Low Blue Light technology and IPS for comfortable viewing from any angle, making it perfect for both work and play.
Security is paramount, and with the embedded firmware TPM 2.0 security chip and fingerprint reader, your data remains secure against unauthorized access. Performance is not left behind, thanks to the AMD Radeon Graphics and high-speed LPDDR4X SDRAM, ensuring smooth multitasking and entertainment experiences. The SSD storage means faster access to all your files and applications, enhancing productivity.
Connectivity is a breeze with multiple USB-C and USB 3.2 Gen 1 ports, alongside HDMI for easy connection to external displays. The dual-array microphone system, compliant with Dolby Audio standards, ensures clear audio whether you"re on a call or enjoying media. The Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8 is not just a notebook; it"s your gateway to a flexible and secure computing experience.
- Cut the clutter
Narrow bezels on four sides give the IdeaPad Flex laptop a stylish, contemporary look. They also give you more screen real estate to focus your concentration and help you get the most out of the display. - Privacy at your fingertips
A physical shutter on the webcam ensures you keep out unwanted attention when you are concerned about your privacy. Use the fingerprint reader for a quick and secure way to log in. - Real flexibility, real freedom
Engineered to fold 360° from laptop to tablet, the IdeaPad Flex gives you the flexibility to use it in different modes to best suit your needs. Thanks to extras like Wi-Fi 6 and long battery life, you can count on this convertible over the long haul.