HP ZBook 8 G1i Mobile Workstation
Part# C7SE8ETR#ABZ
EAN:NO EAN
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | HP ZBook 8 G1i Mobile Workstation - AI PC, AI Workstation - 16" - Intel Core Ultra 7 - 255H - 32 GB RAM - 1 TB SSD - Italian - with HP Wolf Pro Security Edition (1 year) - remarketed |
| Features | Ambient light sensor, hall sensor, HP Tamper Lock, colour sensor, thermal sensor, HP Sure Platform |
| Dimensions (WxDxH) | 35.9 cm x 25 cm x 1.92 cm |
| Weight | 1.72 kg |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 2) - 255H / 2 GHz, up to 5.1 GHz / 24 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Mobile workstation - AI PC, AI Workstation |
| Localisation | Language: Italian / region: Italy |
| Display | 16" WLED 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Input Device | Keyboard, ClickPad |
| Battery | 8-cell |
| Operating System | Win 11 Pro - Italian / English |
| Memory | 32 GB DDR5 (1 x 32 GB) |
| Colour | Meteor silver |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard | Italian |
| Pricing Type | Remarketed |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Graphics | NVIDIA RTX 500 Ada / Intel Arc 140T - up to 74 TOPS |
| Storage | 1 TB SSD - NVMe |
| Security | Fingerprint reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
General features
| Product Type | Mobile workstation |
| AI Level | AI PC, AI Workstation |
| Operating System | Windows 11 Pro - Italian / English |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
RAM
| RAM | 32 GB (1 x 32 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5600 MT/s |
| Rated Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD PCIe - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Meteor silver |
| Integrated Options | Ambient light sensor, hall sensor, HP Tamper Lock, colour sensor, thermal sensor, HP Sure Platform |
| Security | Fingerprint reader |
| Features | Automatic DriveLock, BIOS Absolute Persistence, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS Update via Network, MIL-STD-810H tested, Secured-core PC capable |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), chassis intrusion sensor |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Included Accessories | HP 140W Slim USB-C Power Adapter |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, GS, CCC, FCC, KCC, CISPR, ICES, KC, SRRC, NCC, low halogen, UL 62368-1, TEC, KES, Low Blue Light certified (LBL), Ukraine NSoC, EAEU Compliance, Saudi Arabian Compliance |
| Localization | Language: Italian / region: Italy |
| Pricing Type | Remarketed |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Hotkey Support, HP Secure Erase, HP BIOSphere, HP Client Catalogue (free download), HP Image Assistant (free download), HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP Client Management Script Library (free download), HP Wake on WLAN, myHP, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP BIOS Recovery, HP Smart Support, Windows Hello, HP Manageability Integration Kit (free download), HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, Poly Camera Pro, HP Sure Start, HP Driver Packs (free download), HP UEFI BIOS Certification level 2.7B, Edge Customization, Audio Permanent Disable, Poly Lens, HP Power Manager with Battery Health Manager (download) |
| Microsoft Copilot | Yes |
Display
| Type | 16" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | Low Blue Light technology, Low Power, narrow bezel bent, WUXGA ultra wide-viewing angle (UWVA) anti-glare eDP +PSR2 |
| Keyboard Name | HP Premium Quiet Keyboard |
Battery
| Technology | 8-cell lithium polymer |
| Capacity | 77 Wh |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Bluetooth Class | Class 1 |
| Wireless Controller | Intel WI-FI 7 BE201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
| Features | Miracast, dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 35.9 cm x 25 cm x 1.92 cm |
| Weight | 1.72 kg |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 50.4 cm x 30.5 cm x 6.3 cm |
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 255H / 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 16-core |
| Performance Cores | 6 |
| Efficient Cores | 10 |
| Cache | L3 - 24 MB |
| Features | Intel Turbo Boost Technology |
Audio & graphics
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA RTX 500 Ada / Intel Arc 140T - up to 74 TOPS |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | IR camera, AI camera, camera shutter |
| Sound | Dual stereo speakers, HP World Facing Microphone / dual-array digital microphone |
| Codec | Realtek ALC3315 |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Audio Features | Output: discrete amplifiers, Poly Studio |
Keyboard
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Italian |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Volume control, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, Copilot key, spill-resistant, DuraKeys |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 140 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 / 28 V |
Connections & interface
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB-C 3.2 Gen 2x2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ HDMI ¦ LAN (RJ-45) ¦ USB 3.2 Gen 1 (Power Delivery) |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| EPEAT Climate+ | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Product Recycled Content | Post-consumer recycled plastic, recycled metal |
PIMItemProductDetailedSpecH0000730
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 13 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 96 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Specifications
HP ZBook 8 G1i Mobile Workstation er udviklet til dem, der kræver ydeevne og alsidighed. Med en kraftfuld Intel Core Ultra 7-processor sikrer denne workstation effektiv multitasking og hurtig databehandling, hvilket gør den til det ideelle valg for professionelle i krævende miljøer. Kombineret med DDR5 RAM giver den jævn drift og pålidelig ydeevne, selv når flere applikationer kører samtidigt.
HP ZBook 8 er udstyret med en levende LED-bredskærm, der leverer fantastiske billeder, mens dobbelte stereohøjttalere forbedrer lydoplevelsen til præsentationer og underholdning. Enheden leveres med et robust sæt tilslutningsmuligheder, herunder flere USB-C-porte og Thunderbolt 4-understøttelse, hvilket muliggør nem tilslutning til forskellige perifere enheder og skærme. Med funktioner som et 5 MP webcam og HP Fast Charge-teknologi er denne mobile arbejdsstation designet til produktivitet på farten, så brugerne kan forblive forbundet og have strøm hele dagen.
- Robust lydudgang
HP ZBook 8 har dobbelte stereohøjttalere, der leverer klar og fordybende lydkvalitet til alle multimediebehov. - Avanceret webcam-funktion
Med en opløsning på 5 megapixel sikrer det integrerede webcam videosamtaler i høj kvalitet, hvilket gør det perfekt til fjernarbejde og virtuelle møder. - Sikkert chassis
HP Tamper Lock giver ekstra sikkerhed, så arbejdsstationen forbliver manipulationssikker og beskytter følsomme oplysninger. - Spildsikkert tastatur
Det spildsikre tastatur er designet til at være holdbart og beskytter mod utilsigtede spild, hvilket giver pålidelighed under intensiv brug. - Effektiv hukommelsesteknologi
DDR5 SDRAM forbedrer ydeevnen og understøtter de nyeste applikationer, hvilket sikrer, at arbejdsstationen kan imødekomme fremtidige krav.