HP EliteBook 640 G9 Notebook
Part# 7K77-113384-08-B
EAN:
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | HP EliteBook 640 G9 Notebook - 14" - Intel Core i5 - 1245U - 16 GB RAM - 256 GB SSD |
| Features | HP Tamper Lock |
| Dimensions (WxDxH) | 32.19 cm x 21.39 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.37 kg |
| Processor | Intel Core i5 (12th Gen) - 1245U / 1.2 GHz, up to 4.4 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook |
| Display | 14" WLED 1920 x 1080 / Full HD @ 60 Hz |
| Input Device | ClickPad |
| Battery | 3-cell |
| Operating System | Win 11 Pro (downgrade from Windows 11 Pro) + Windows 11 Pro Licence |
| Memory | 16 GB DDR4 (2 x 8 GB) |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 256 GB SSD - NVMe, TLC, SED |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro (available through downgrade rights from Windows 11 Pro) + Windows 11 Pro Licence |
RAM
| RAM | 16 GB (2 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MT/s |
| Rated Speed | 3200 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD PCIe - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC), Self-Encrypting Drive |
Compliance
| Integrated Options | HP Tamper Lock |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | BIOS Absolute Persistence, HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS Update via Network, MIL-STD-810H tested, Secured-core PC enabled |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), chassis intrusion sensor |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65W EM Smart AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GS, SABS, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, WEEE, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CECP, EAC, CIT, low halogen, ICCP, IEEE 1680.1, BNCI |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP Secure Erase, HP Client Catalogue (free download), HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP QuickDrop, HP Client Management Script Library (free download), HP BIOSphere Gen6, HP Wake on WLAN, myHP, Touchpoint Customiser for Commercial, HP Image Assistant Gen5 (free download), HP Client Security Manager Gen7, HP Smart Support (free download), HP Quick Touch, HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP Patch Assistant (free download), HP Sure Recover Gen5, HP Sure Run Gen5, HP Sure Start Gen7, HP Driver Packs (free download), HP Manageability Integration Kit Gen4 (free download) |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare, narrow bezel bent |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 42 Wh |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO, CNVi |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 32.19 cm x 21.39 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.37 kg |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 6.9 cm x 44.9 cm x 30.5 cm |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1245U / 1.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Performance Cores | 2 |
| Efficient Cores | 8 |
| Cache | L3 - 12 MB |
| Features | Intel Turbo Boost Technology |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, Temporal Noise Reduction |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3247-CG |
Keyboard
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Multi-touch clickpad, gesture function, spill-resistant |
Power
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V, 8 A |
Connections & interface
| Interfaces Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 ¦ LAN ¦ USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
HP EliteBook 640 er en omkostningseffektiv, kraftig og sikker pc, som er nem at standardisere i eksisterende IT-miljøer, samtidig med at den giver slutbrugere de værktøjer, de skal bruge, når de vil arbejde stort set alle steder fra.
- Højttalere med krystalklar lyd
Få glæde af krystalklar lyd med HP Dynamic Audio og HP AI Noise Reduction. - Kraftig processor
Få endnu mere ydeevne med en kraftfuld processor på denne laptop, som sælges over hele verden og er nem at servicere. - Høj ydeevne og fantastisk mobilitet
Få en exceptionel kombination af hurtig ydeevne, forbindelse og hastighed med en kraftig processor, der lader dig åbne, skabe og forbinde hurtigt og pålideligt. - Vis dig fra din bedste side, også ved lav belysning
Optimer dine videoopkald i dæmpet belysning med et HD-kamera og midlertidig støjreduktion, der mindsker effekten af visuel støj og pixelering. - Hurtigt og effektivt trådløst LAN
Din pc"s bærbarhed og pålideligheden ved en hurtig forbindelse afgør, hvor du kan arbejde. Få en hurtig og pålidelig forbindelse i tætte trådløse miljøer med Wi-Fi 6 med gigabithastighed. - Beskytter dit privatliv
Du behøver ikke frygte, at nogen overvåger dig, da du får ro i sjælen takket være det integrerede HP Privacy-kamera med fysisk kameralukker, der beskytte dig mod ondsindet overvågning.